Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

Joi , 13 octombrie 2016, iubitorii de fotbal din Tânganu au avut satisfacţia ca echipa satului lor, Victoria Tânganu, sa dispute, pe teren propriu, primul meci in noua edtiţie (2016-2017) a Cupei Romaniei.
Partenera de competiţie a fost cunoscuta echipă din satul ilfovean, Petrăchioaia. O echipă redutabilă aflată, actualmente pe locul 3 în cadrul Ligii a 4-a - seriei a 2-a, unde evoluează şi echipa noastră, Victoria Tânganu..
Meciul a fost unul disputat, echilibrat, în care rezultatul “a stat pe muche de cuţit”. Echipa din Tânganu a deschis scorul în prima repriză prin Nedelcu Radu.(jucător cunoscut din Cernica). Balanţa s-a înclinat definitiv în favoarea echipei din Tânganu, când în minutul 80, jucătorul Iliescu a dus scorul la 2-0.
Care a fost scorul final.
Remarcabil este că echipa din Tânganu a coptat, în lotul său şi jucători valoroşi din

comuna noastră, Cernica :precum Nedelcu Radu şi Nica Valentin dar şi din cele învecinate precum Iliescu Florin Marian din Dobroieşti sau Vâţă Dan din Fundeni. Este desigur o bună propagandă pentru renaşterea fotbalului românesc: “la bază”. Adică de acolo de unde pleacă strrăduinţele Tânganului....

Echipa aliniată de VICTORIA TÂNGANU :
***********************************
Portar Bacrău Mihai (căpitanul echipei)
Fundaşi : Noanea Alexandru, Niculescu Robert, Vâţă Dan, Nica Valentin
Mijlocaşi: Istrate Gabriel, Oprea Gabriel, Radu Silvian,( .....Madalin)
Înaintaşi : Nedelcu Radu, Iliescu Florin Marian
La pauză a intrat noul jucător Ghencea Iulian in locul marcatorului primului gol, Nedelcu Radu..
*** Antrenor : Alexandru Gheorghe. ****
Aşadar o victorie de prestigiu pentru tânăra noastră echipă în compania unei echipe valoroase.

Vox Cernica TV