plan urbanistic general cernica
Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

Va prezentam o documentaţie care face parte din Planul Urbanistic General al Comunei Cernica, denumit „Studiu de impact asupra  mediului” si care serveste la determinarea potentialului natural dat de elementele de mediu, cadrul natural si resursele teritoriului administrativ. Acest potential va determina dezvoltarea intravilanului comunei si functiunile ce vor fi implantate pentru a elabora reglementarile cele mai potrivite pentru comuna.

In acest document

(deocamdata, din pacate nu va putem prezenta si P.U.G.-ul propriu zis al comunei, acesta exista dar nu l-am gasit publicat) veti regasi o multime de date si informatii interesante, privind caracteristicile de mediu si naturale ale comunei Cernica (clima, geologia, geomorfologia, sol, flora, fauna, monumente istorice etc.). Din perspectiva acestor resurse naturale de care dispune comuna noastra puteti constata ca avem de ce sa fim mandrii, potentialul privind dezvoltarea activitatilor recreative si turistice fiind enorm, chiar daca mediul natural al comunei nu mai este decat o palida ramasita a ceea ce a fost odata.

De asemenea veti vedea ca avem si unele probleme, legate in special de poluarea de mai multe feluri datorita autostrazii si a faptului ca Cernica se afla amplasata in proximitatea unei retele majore de transport si care deja influenteaza si va influenta dezvoltarea viitoare a comunei. Deci, cei preocupati si de "ghicitul" viitorului comunei noastre ( nu doar de "istoria" recenta sau mai indepartata) vor fi ajutati un pic mai bine in "predictiile" lor, avand la dispozitie si acest document.

Ataşamente:
Download-ează fișierul (Plan-urbanistic-general-comuna-cernica-studiu-de-impact-asupra-mediului.pdf)Planu Urbanistic General Comuna Cernica[- Raport de mediu]

Ce inseamna si reprezinta PUG – Plan de Urbanism General

Planul Urbanistic General (PUG-ul) este un proiect care face parte din programul de amenajare a teritoriului si de dezvoltare a localitatilor ce compun unitatea teritorial-administrativa de baza.
Planurile Urbanistice Generale cuprind analiza, reglementari si regulament local de urbanism pentru intreg teritoriul administrativ al unitatii de baza (suprafete din intravilan, cat si din extravilan). In acelasi timp, PUG-ul stabileste norme generale, pe baza carora se elaboreaza mai apoi in detaliu, la scara mai mica, PUZ-urile si apoi PUD-urile.

Categorii generale de probleme abordate in cadrul Planului Urbanistic General cuprinse:

 • optimizarea relatiilor localitatilor cu teritoriul lor administrativ si judetean;
 • valorificarea potentialului natural, economic si uman;
 • stabilirea si delimitarea teritoriului intravilan;
 • reorganizarea si dezvoltarea cailor de comunicatie;
 • stabilirea si delimitarea zonelor construibile;
 • stabilirea si delimitarea zonelor functionale;
 • stabilirea si delimitarea zonelor cu interdictie temporara si definitiva de construire;
 • stabilirea si delimitarea zonelor protejate;
 • modernizarea si dezvoltarea echiparii edilitare;
 • evidentierea detinatorilor terenurilor si a modului de circulatie juridica a terenurilor;
 • delimitarea suprafetelor pe care se preconizeaza realizarea obiectivelor de utilitate publica;
 • stabilirea modului de utilizare a terenurilor si conditiilor de conformare si realizare a constructiilor

 Mai multe detalii click aici

Adaugă comentariu
Pentru un dialog civilizat, articolele si comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, ura, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea pentru articole si comentarii revine autorului acestora.
Campurile de mai jos marcate cu * sunt obligatorii.


Codul de securitate
Refriseaza codul / Introduceti codul in campul de mai jos

Vox Cernica TV