Un nou document istoric rar, de acum 77 de ani, va este pus la dispozitie de catre Portalul Vox Cernica. Este vorba de o monografie a satului Cernica, scrisa in 1942, de D-ra Hrisia Mihai, invatatoare titulara, gr. I, la scoala primara din satul Caldararu.

Aceasta monografie se alatura colectiei de monografii ale satelor comunei Cernica publicate in exclusivitate in acest portal, monografii istorice scrise de invatatori sau preoti din aceste sate si care, prin lucrarile lor, s-a putut pastra in memoria colectiva franturi din istoria acestor locuri din perioada interbelica si numai.

Pentru cei de peste 40-50 de ani, multe lucruri descrise in aceste monografii, vor reprezenta amintiri familiare, dar cei tineri, pe buna dreptate, vor crede ca acestea apartin altei lumi, in ultimii 20 de ani, comuna noastra trecand prin transformari importante din toate punctele de vedere: de la viata sociala, structura populatiei, infrastructura, educatie, etc. In aceasta monografie ca si in celelalte veti regasi o lume a trecutului nostru relativ recent, vazuta dintr-o perspectiva extrem de sincera a acestei invatatoare si care merita cunoscuta de catre cei care nu vor sa-si piarda sau sa-si renege originile. 

In rubrica "Istorie locala" veti regasi toate aceste monografii si pe care speram ca le veti aprecia pentru bogatia de informatii cu privire la trecutul din secolul trecut al  satelor din comuna noastra.

Multumim D-lui Ciotoran Nicolae, din Balaceanca, pentru amabilitatea de a ne pune la dispozitia locuitorilor comunei Cernica si a acestei monografii si va uram lectura si "rememorare" placuta...  

Monografie sat Cernica. Invatatoare Hrisia Mihai. 1942

Adaugă comentariu
Pentru un dialog civilizat, articolele si comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, ura, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea pentru articole si comentarii revine autorului acestora.
Campurile de mai jos marcate cu * sunt obligatorii.


Codul de securitate
Refriseaza codul / Introduceti codul in campul de mai jos

Vox Cernica TV