Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

PROGRESUL CERNICA - RAPID FETESTI 3-0
----------------------------------------------------------------------
În meciul desfăşurat vineri, 11 octombrie 2013, pe terenul din Cernica, echipa noastră a primit vizita mai vechii combatante din cadrul Ligii a 3-a, Rapid Feteşti, într-un meci cadrul etapei a 8-a, Seria a 2-a.
Meciul a fost la discreţia echipei noastre care şi-a impus superioritatea încă din startul partidei: în minutul 5 Burcea a deschis scorul, deci 1-0. Scorul a fost repede majorat, in minutul 10, prin golul marcat de Croitoru, pentru ca in finalul reprizei, in minutul 43, Enciu să puncteze pentru 3-0. Şi repriza a doua a fost la discreţia echipei locale care, deşi a avut numeroase ocazii, nu a mai marcat.
Echipa aliniată de antrenorul Dumitru Bolborea a fost următoarea:
Portar : Tăchescu:
Fundaşi: Marin, Pavelescu (c), Sava, Marulis;
Mijlocaşi: Croitoru, Burcea; Coltatu, Barbu;
Atacanti : Apostol, Enciu
Au mai jucat: Stan,Tudose, Marin Ion, Răzvan.
Remarcaţii Voxcernica: Burcea, Marin Valentin, Croitoru

PROGRESUL CERNICA II - FC PANTELIMON 1-2
-------------------------------------------------------------------------
În ziua de 12 octombrie 2013 pe terenul de lăngă satul Căldăraru s-a disputat meciul de fotbal

din etapa a 5-a, a echipei secunde a comunei noastre, inscrisă în Campionatul Municipiului Bucureşti, în seria a IV-a.
A întâlnit una dintre echipele fruntaşe ale seriei, vecina noastră de la nord, FC Pantelimon, o echipă matură cu jucători unii cu vârsta de peste 40 ani precum consăteanul nostru, Tudor Gabi, care a împlinit 49 ani ! Meciul a fost deosebit de echilibrat, echipa noastră evoluînd mai aproape de posibilităţile tinerilor săi jucatori.
Golul echipei noastre a fost marcat de Nedelcu Radu (Oltenaş) în 50 când a egalat 1-1. Echipa oaspete a marcat în minutele 40 si 52..