Cernica medievală urcă pe scena Bucureștiului: pe 6-mai-2026

Cernica medievală urcă pe scena Bucureștiului: pe 6-mai-2026 se lansează la Palatul Suțu o carte-eveniment despre Mănăstirea Vorniceasa a Chiajnei, soția marelui vornic Cernica, ctitorul Mănăstirii Cernica, despre satul medieval Mărăcineni, precum și despre cercetările și descoperirile arheologice ale lui Gheorghe Cantacuzino din zona satului Căldăraru.

Nu în fiecare zi istoria adâncă a comunei Cernica ajunge în prim-planul unui eveniment cultural din București. Miercuri, 6 mai 2026, de la ora 14:00, la Muzeul Municipiului București – Palatul Suțu, va avea loc lansarea volumului „Așezarea medievală din zona lacului Cernica pe baza cercetărilor profesorului Gheorghe Cantacuzino din anii 1960–1976”, semnat de George Trohani și Camelia-Mirela Vintilă. Pentru cei care iubesc istoria locului, dar și pentru cei care au trecut de zeci sau sute de ori pe lângă lacul Cernica, prin Căldăraru  sau spre Mănăstirea Cernica fără să știe ce se ascunde în pământul acestor locuri, această lansare merită toată atenția.

Satul Tanganu - File de istorie.

Cartea „Satul Tânganu – File de istorie” pe care o lansăm astăzi către marele public, reprezintă o incursiune amplă și detaliată în trecutul uneia dintre cele mai vechi așezări din Muntenia. Autorii acestei lucrări, bazându-se pe documente istorice, mărturii locale și cercetări aprofundate, oferă o frescă bogată a evoluției satului Tânganu, un loc cu o istorie de peste 500 de ani.

Aceasta lucrare reprezinta o versiune particulară a cartii click aici "Comuna Cernica- File de istorie", lansată in format fizic in data de 18-06-2024 și este dedicată în special satului Tânganu. Fiecare pagină a acestei versiuni încearcă sa redea cu o fidelitate mai mare faptele, personalitățile, tradițiile și evenimentele care au marcat existența comunități satului Tanganu.

Comuna Cernica file de istorie

INFORMARE: Cartea "Comuna Cernica - File de istorie" prezentata mai jos poate fi obtinuta in mod gratuit de la sediul Primariei Cernica - tel 021 369 5308

In data de 18-06-2024, la sediul nou al Primariei Cernica, orele 14:00, a avut loc lansarea cartii - "Comuna Cernica - File de istorie", realizata de mai multi membri si colaboratori ai Portalului Vox Cernica.

Materializarea acestei carti s-a facut la initiativa si cu sprijinul D-lui Primar Gelu Apostol, si Consiliului Local al Primariei Cernica.

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

cabluri furate in caldararu 2-feb-2011

Ieri, 2-2-2011, in satul Caldararu, cablurile de fibra optica ale unuia din operatorii de cablu care ofera servicii de televiziune, au fost taiate si furate. Se pare ca autorii au fost prinsi... in urma unui semi-flagrant...acestia lasand in urma lor ...o scara...e vorba de vreo doi pustani...amatori de metale neferoase....O echipa a operatorului de cablu (este vorba de Akta) se afla deja astazi in Caldararu, pentru refacerea retelei. Nu este pentru prima oara in comuna Cernica, cand hotii confunda fibra optica cu firele de cupru si nu este prima data cand un operator de televiziune prin cablu, de internet sau de telefonie e victima vanzatorilor de metal la kilogram si e nevoit sa refaca reteaua pe portiunea "praduita". Pe langa pagubele materiale produse si disconfortul locuitorilor abonati la acesti operatori, pe termen mediu si lung, calitatea serviciilor si reputatia zonei

pentru acesti furnizori a fost deja compromisa. De asemenea si nivelul invesitiilor in aceste servicii este compromis pentru ca nimeni nu vrea sa subventioneze prelucratorii de metale feroase si neferoase. Si ne vom intreba de ce in continuare vom fi incadrati in continuare in categoria "mahala" de Bucuresti. De exemplu Romtelecom, nu poate oferi servicii de internet in Caldararu la viteze de download mai mari de 6 Mbps si upload mai mare de 512 kbps, tocmai din cauza acestor dese rupturi si innodari in retea. Cel putin asta a fost explicatia data atunci cand personal am vrut sa vad ce specificatii au serviciile lor de internet. Acum ne imaginam cat de simplu va fi pentru cei care vor sa evite camerele de supraveghere video care au inceput sa fie amplasate in comuna. Tac-pac si uite asa se scapa de semnalul video. Ca sa-si produca efectele aceste camere video si sa se justifice investitia in aceste echipamente vor trebui luate si alte masuri (inclusiv preventive). Simpla amplasare a acestora in intersectiile principale inclusiv a unui televizor in incinta primariei unde vizitatorul va fi impresionat de faptul ca, in sfarsit e si el "supravegheat", nu credem ca sunt suficiente. Nu stim cat vor mai continua aceste furturi si sincer si noi ne-am plictisit de acest subiect, dar deocamdata suntem inca nevoiti sa vi le semnalam.

3000 Caractere ramase


Vox Cernica TV