Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

Am spus in precedenta interventie fotbalistica din portalul nostru, un fel de "cronica de final:" a evolutiei echipei noastre, Progresul Cernica, in cadrul Ligii a 3-a, seria a 3-a, editia 2012/2013 ca vom reveni cu amanunte.

"Amanuntele" se inscriu pe linia haosului generalizat instalat in fotbalul romanesc: renumite echipe retrogradate pentru neacordarea licentei, echipe de varf implicate in tentative de coruptie gen "valiza", cunoscute echipe din fotbalul romanesc disparute sau "garate" in esaloanele inferioare (liga a 4-a sau chiar a 5-a!) cum ar fi Progresul Bucuresti, Poli Timisoara sau Jiul Petrosani, campionate cu jumatate din echipe retrase in timpul desfasurarii competitiei, regulamente aplicate in functie de prietenii cu sefii fotbalului romanesc (cum ar fi mentinerea in prima Liga a echipelor retrogradate in locul celor care nu au primit asa-zisa "licenta"!)... Si multe, multe altele...

Dar sa ne intoarcem la evolutia echipei noastre in cadrul esalonului al 3-lea al fotbalului romanesc. Spuneam ca echipa a pierdut ultimul meci

cu Inter Clinceni si s-a clasat pe locul 8 care ii "conserva" evolutia si in editia urmatoare la acest nivel. Dar, in final s-a clasat pe locul... retineti 6 ?!. Cum s-a ajuns la aceasta situatie incredibila, neverosimila dar... adevarata?

In urma unor jocuri de culise, altminteri specifice fotbalului romanesc din ultima vreme s-au dictat niste sanctiuni severe, penalizarea cu 9 puncte a urmatoarelor echipe: CS Stefanesti, CS Afumati, CS Visina Noua, Viitorul Domnesti si CS Tunari. Motivarea deciziei: cele 5 echipe nu au echipele de juniori prevazute de regulament!. In urma acestei decizii clasamentul pe baza de rezultate a fost bulversat si, de exemplu, FC Voluntari a ajuns de pe locul 10, retrogradabil, pe locul 7! Locul sau a fost luat de Viitorul Domnesti care a "plonjat" pe fatidicul loc 10 si a luat drumul catre liga a 4-a. Un salt apreciabil "in jos" a facut si CS Afumati: de pe locul 5 pe locul 8.

Progresul Cernica a scapat cu o amenda de 5.000 lei, ca si Inter Clinceni. Nu cunoastem motivul acestei decizii pecuniare.
Suntem in vacanta fotbalistica, ne incarcam bateriile sportive in aceasta vara care, deocamdata, este ploioasa si asteptam toamna fotbalistica, toamna care pare atat de departe. Ce ne rezerva viitorul fotbalistic? Vom trai si vom vedea...

Adaugă comentariu
Pentru un dialog civilizat, articolele si comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, ura, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea pentru articole si comentarii revine autorului acestora.
Campurile de mai jos marcate cu * sunt obligatorii.


Codul de securitate
Refriseaza codul / Introduceti codul in campul de mai jos

Vox Cernica TV